NE KADAR SÜRE ÇALIŞIRSAM KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte giderler de artıyor. Bu süreçte yeni işe başlamış veya bir süre olmuş kişilerin aklından şu soru geçiyor. Kaç aylık çalışan olursam kredi çekebilirim? Bu sorunun cevabını net bir şekilde vermek zor olur. Bankalar sizin özellikle kaç aylık sigortanız olduğuna değil, aldığınız maaşa ve çalıştığınız yere bakarlar.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki eğer çalışan biri değilseniz yani aktif bir sigortanız yok ise kesinlikle kredi başvurusunda bulunmayın. Çünkü boş yere başvurulan kredi veya kredi kartı sizin halihazırda olan kredi notunuzu düşürür. Kredi başvurusu yapmak için aktif olarak sigortalı bir çalışan olmalısınız.

Kaç Aylık Sigorta Gerekir?

Yukarıda da belirtilen gibi bunun cevabını kesin ve net bir şekilde vermek doğru olmaz. Bankalar, siz kredi talebinde bulunduğunuzda ilk olarak kredi notunuzu değerlendirmeye alır. Kredi notunuz, çalıştığınız halde düşük ise banka gözünde 1-0 yenik başlarsınız. Eğer orta düzeyde yani ihtiyaç kredisi çekmek için kurtarır düzeyde ise kaç aydır çalıştığınıza bakar. Burada net bir süre belirtmek doğru olmak fakat bu süre için 4 – 6 ay arası diyebiliriz. Çalışmaya başladığınız zamandan itibaren -varsa- kredi kartınızın borçlarını düzgün olarak ödemeli, boşta duran ve kullanmadığınız hesap kartlarını kapatmalı, kredi kartını aktif olarak kullanmalı ve aynı zamanda borcunu asla geciktirmemelisiniz.

Tüm bunların dışında ise etkili bir rol oynayan ise maaşınızın miktarı. 4 aydır sigortalı olan iki kişiden biri asgari ücret, diğeri asgari ücretten yüzde 50 fazla maaş alıyor ise banka diğer kişiyi ön planda tutacaktır. Bunun nedenine gelecek olursak, bir asgari ücretli borçlarını düzenli olarak ödeyebiliyor olsa bile banka gözünde istenen ihtiyaç kredisinin taksitini düzenli olarak ödeyemeyeceği kanaatine varılır. Fakat daha yüksek maaş alan ve düzenli borç ödemesi yapan biri, tüm giderleri dışında elinde daha fazla para kalacağı için banka ihtiyaç kredisini düzenli ödeyebileceğini düşünür.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu yükseltmek için ilk yapmanız gereken şey eğer borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyor veya birkaç parça borcunuz varsa bunları tek çatı altına toplamak. Tek bir yere borç yaparak orayı düzenli ve asla geciktirmeden ödemek size bir artı sağlayacaktır. Öte yandan en büyük etkiyi yapan ise limiti çok düşük dahi olsa bir kredi kartı kullanmanız. Aktif olarak kullanıp borcunu gününden gününe ödeyeceğiniz bir kredi kartı, ihtiyaç kredi çekmek için gereken kredi notunu yükseltmeniz için yeterli olabilir.

Kolayca alınabilen kredi kartlarımevcut. Buralara başvuru yaparak bir kredi kartı elde edebilirsiniz. Garanti Bankası, Yapı Kredi, Akbank bu listenin başında geliyor. Konuyu özetleyecek olursak, kredi çekebilmek için kaç ay çalışmak gerekir sorusuna minimum 4 – 6 ay arası denebilir. Düzenli ödemeler ve düzenli kredi kartı bu süreyi kısaltabilir.

Bir Cevap Yaz